Дитина нічого не хоче робити: у чому причина?
Опубліковано 08 Серпень 2024 о 10:00
Блог Діти в місті Хмельницький > Дитина нічого не хоче робити: у чому причина?
Photo: Freepik
У якийсь період життя у дитячому лексиконі починають з'являтися фрази «не хочу» та «не буду». Така зміна поведінки часто турбує батьків, змушуючи їх відчувати тривогу, відчай і безпорадність. Причин такої поведінки може бути багато: від підліткового бунту, цілком природного для цього віку, до того, що дитина тяжко переживає стрес, спричинений зовнішніми чинниками або страждає від депресії.
Якщо з підлітками ситуація більш-менш зрозуміла, з малюками та дітьми шкільного віку випадок складніший. Небажання робити уроки, займатися спортом, гуляти на вулиці, допомагати по дому – дуже поширена проблема. І для того, щоб ви дізналися про витоки цієї проблеми та шляхи її вирішення, «Діти в місті» проаналізувати поведінку дітей і підготували для вас декілька порад.
У чому причина дитячої ліні
Photo: Freepik
Причини відсутності інтересу в дітей можуть бути найрізноманітніші:
- втрата мотивації;
- підвищена тривожність;
- надмірна строгість та прискіпливість батьків;
- наявність конфліктних ситуацій у житті дитини;
- спроба дитини привернути увагу батьків;
- знижена самооцінка, невпевненість у собі;
- проблеми з самодисципліною,
- присутність відволікаючих факторів;
- психологічна незрілість;
- відсутність гармонії та єдиної системи вимог до дитини в родині;
- нав'язування дитині чужих інтересів, ігнорування чи навіть висміювання її бажань та здібностей;
- надмірна завантаженість навчанням, гуртками та секціями, відсутність вільного часу, втома;
- депресія.
Важливо усвідомлювати, що причиною багатьох проблем можуть стати саме батьки. Не намагайтеся прискорити дорослішання дитини. Батьки іноді забувають, що дитинство – це час для розваг та безтурботності. Дитина має мати можливість розвиватись у своєму темпі, насолоджуватися дитячими радощами та вчитися через гру. А тиск та високі вимоги призведуть лише до стресу та зниження мотивації.
Вам може сподобатися наша стаття: Посібник для батьків: як правильно карати дітей та чи варто взагалі?
Як допомогти дитині пережити цей період
Photo: Freepik
Попри те, що батьки дуже часто є причиною відсутності інтересу в дитини, вони ж – єдині, хто може допомогти їй впоратись із цим. Золота істина: підтримка та розуміння – запорука ментального здоров'я дитини.
- Не потрібно постійно «пиляти» дитину за погані оцінки чи поведінку. Краще похвалити за досягнення та запропонувати допомогу там, де дитині щось не вдається.
- Для правильного розвитку мотивації у дитини дуже важливо надати їй свободу дій, дати право бути самостійною, не ускладнювати (але і не надто спрощувати) їй повсякденні завдання.
- Якщо ви почали помічати, що ваша дитина замкнулася в собі, не грається друзями, а на пропозиції погуляти відповідає відмовою, неодмінно поговоріть із нею. Спробуйте почати діалог, будуючи його на підтримці і розумінні. Дайте дитині зрозуміти, що ви готові допомогти або просто вислухати, якщо вона захоче поділитися. Можливо, з першого разу і не вийде, але для дитини ваша участь і небайдужість дуже важлива, вона може стати першим кроком для вирішення проблеми.
- Можна допомогти дитині знайти для себе нове заняття. Секції, гуртки чи клуби за інтересами, дитячі табори. Проте, не потрібно нав'язувати своє бачення, разом знайдіть те, що дійсно подобається дитині.
- За незрозумілою лінню може ховатися звичайна втома. Якщо ви з тих батьків, які надто сильно переймаються за майбутнє своєї дитини, подумайте про те, що за нескінченними розвивайками у неї зовсім не залишається часу на дитинство. У результаті чого дитина ніби «перегорає». Намагаючись виростити розумну та кмітливу дитину, не забувайте контролювати навантаження. Адекватно оцінюйте вікові особливості та особисті здатності вашої дитини.
Читайте також: Підліток не прибирає в кімнаті: що робити?