Як допомогти дітям підготуватися до підліткових випробувань
Опубліковано 31 Жовтень 2024 о 10:00
Блог Діти в місті Хмельницький > Як допомогти дітям підготуватися до підліткових випробувань
Photo: Freepik
Якщо ви не відносите себе до того типу батьків, які вважають проблеми підлітків нікчемними, тоді зайшли за адресою. Підлітковий вік – це випробування як батьків, так і самих дітей. Незалежно від того, як добре ви спілкуєтеся з дитиною, чи стикаєтеся з проблемами, чи ні, важливо показати, що ви її любите і підтримуєте, що ви завжди поруч і можете допомогти їй пережити важкі часи. «Діти в місті» готові допомогти батькам пережити цей складний період і подолати всі підліткові випробування.
Що може чекати на батьків у підлітковий період?
Зміна ставлення до оточуючих і прагнення до самостійності
Діти хочуть бути незалежними й починають агресивно відстоювати свою думку, що може проявлятися в конфліктах, особливо якщо батьки надто контролюють їхні дії.
Гормональні зміни
Зміни в гормональній системі підлітка можуть призводити до частих перепадів настрою, що в результаті викликає емоційні спалахи, навіть якщо ситуація не є серйозною.
Втрата спільної мови
Підлітки починають більше приховувати свої думки, емоції й дії, вони можуть уникати розмов із батьками на тему друзів, захоплень або стосунків.
Зверніть увагу на нашу статтю: Сленгові новотвори: як розібратися у підлітковому жаргоні
Тиск соціальних мереж
Сучасні підлітки багато часу проводять у соціальних мережах, де стикаються з ідеалізованими образами, які можуть тиснути на них психологічно.
Зниження інтересу до навчання
Підлітки можуть втрачати мотивацію до навчання, починають протестувати проти шкільних норм і вимог, намагаючись відстоювати свою позицію.
А для того, щоб зменшити свої страждання в період формулювання особистості дитини, ми підготували список порад, які точно стануть молодим батькам у нагоді.
Читайте також: Вплив соціальних медіа на емоційний стан підлітків
Давайте дітям говорити про свої почуття
Photo: Freepik
Знайдіть способи дізнаватися про самопочуття підлітка.
- Цікавтеся, як минув його день і чим він займався. Це можна зробити, запропонувавши дитині приєднатися до вас, коли ви щось робите, наприклад, готуєте вечерю. Використовуйте цей час для того, щоб поговорити про подробиці його життя.
- Нагадуйте підлітку про те, що незважаючи ні на що, ви поруч і що ви хотіли б знати, що він відчуває і про що думає.
- Важливо усвідомлювати та розуміти емоції, які може відчувати підліток, навіть якщо це викликає дискомфорт. Наприклад, після того, як дитина поділиться з вами своїми думками, ви можете сказати їй «я тебе розумію» або «це дійсно складна ситуація», або «давай разом вирішимо, що робити».
- Намагайтеся помічати і хвалити його за те, що у нього добре виходить (навіть якщо це щось дуже просте). Легко помічати, коли підліток робить щось таке, що може не сподобатися.
Привчайте дітей до самоконтролю та управління стресом
Допомагайте підліткам розуміти і висловити свої емоції.
- Навчіть їх методам зняття стресу (дихальні вправи, медитація або фізичні активності), які можуть допомогти в напружених ситуаціях.
- Поясніть, що емоції – це нормальна реакція на події та почуття. Заохочуйте висловлювати свої емоції словами, а не діями.
- Обговоріть, які ситуації викликають у дитини стрес. Це можуть бути тести в школі, спілкування з друзями або конфлікти. Важливо допомогти підлітку зрозуміти, що саме викликає напругу, щоб вчитися краще справлятися з такими моментами.
- Поясніть, як важливо вчасно реагувати на конфлікти та емоційно виснажливі ситуації. Навчіть дітей особливим технікам уникнення або вирішення конфліктів.
Навчайте відповідальності та критичному мисленню
Photo: Freepik
- Надайте підліткам можливість робити вибір у питаннях, які стосуються їхнього життя, таких як організація часу на навчання і відпочинок, вибір хобі чи планування бюджету на власні потреби.
- Заохочуйте постійні питання та розповідайте як аналізувати інформацію, особливо в соціальних мережах, де підлітки можуть потрапляти під вплив.
- Дозволяйте підліткам час від часу робити власні помилки й вчитися на них. Після цього обговоріть, чому рішення мало такі наслідки і що вони могли б змінити наступного разу.
- Допоможіть підлітку визначити короткострокові й довгострокові цілі. Це може бути як ціль у навчанні, так і особисте досягнення. Разом із підлітком розробіть конкретні кроки для досягнення цих цілей, розбиваючи великі завдання на маленькі.
- Навчіть підлітка розглядати проблему з різних боків і думати про кілька можливих рішень.
Вам може стати в нагоді наша стаття: Не знаю, ким хочу бути: проблеми профорієнтації